.
UWAGA! Poniższy post jest prawie taki sam jak na blogu Elżbiety: http://swietlicapokolenwielkiklincz.blogspot.com/
Uroczyste obchody 50-lecia szkoły w Wielkim Klinczu jeszcze nie zostały szczegółowo opisane. Relacja Elżbiety to zbiór osobistych, subiektywnych refleksji. Dokładniejsze informacje, na które z radością czekamy zostaną zamieszczone na internetowej stronie Zespołu Kształcenia w Wielkim Klinczu. CZTERY WYBITNE POLONISTKI, CZWORO ZNAKOMITYCH HISTORYKÓW PLACÓWKI ORAZ PERFEKCYJNY REDAKTOR, A TAKŻE DOSKONAŁY KOMITET ORGANIZACYJNY NA PEWNO STWORZĄ PEŁNIEJSZE I BARDZIEJ OBIEKTYWNE SPRAWOZDANIE niż jedna emerytka.
W czwartek, 10 listopada 2016 r. obchodziliśmy jubileusz 50-lecia szkoły (a dokładniej mówiąc tzw. "nowego" budynku placówki) w Wielkim Klinczu.
Jubileusz 50-lecia Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Wielkim Klinczu (czwartek, 10.11.2016)
Dzień 10 listopada 2016 r. zapisze się złotymi zgłoskami w historii Wielkiego Klincza, a szczególnie w dziejach tutejszej szkoły i mieszkańców, którzy na przestrzeni 154 lat (placówkę założono w 1862 r.) zdobywali wiedzę i kształtowali swoje charaktery. W tym dniu społeczność szkolna, nauczyciele, zaproszeni goście uczestniczyli w jubileuszu 50 rocznicy przeniesienia Szkoły Podstawowej w Wielkim Klinczu do obecnego budynku, ponieważ wcześniej nauka odbywała się w starym obiekcie przy ul. Kościerskiej.
Obchody zainaugurowała uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. proboszcz Piotr Pietrzyk. W homilii podkreślił wkład pracy pokoleń pedagogów w szerzenie wiedzy i pielęgnowanie tradycji. Młodzież szkolna zaprezentowała piękną oprawę muzyczną liturgii, a dyrektor szkoły Wojciech Drzewiński podziękował księżom za wychowanie moralne i religijne pokoleń uczniów. Miłym zaskoczeniem była obecność przed kościołem Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Begama” z Kościerzyny z kapelmistrzem na czele, który przy dźwiękach marszowej muzyki prowadził przez naszą miejscowość radosny korowód do Hali Sportowej, gdzie odbyła się uroczysta Gala przy udziale zaproszonych gości, księży, grona pedagogicznego, rodziców i pokoleń uczniów.
Zazwyczaj jubileusze kojarzą się ze schematycznym programem, natomiast święto 50-lecia budynku szkoły podstawowej było pełne miłych niespodzianek. Organizatorzy uroczystości w niezwykły sposób wykorzystali nowoczesne środki przekazu historii szkoły i jej współczesnych osiągnięć.
Po odśpiewaniu hymnu głos zabrał dyr. W. Drzewiński. Powitał zaproszonych gości i wygłosił słowo wstępne, w którym podkreślił, że jubileusz jest nie tylko okazją do wspomnień, ale przede wszystkim podsumowaniem osiągnięć teraźniejszości oraz impulsem do kształtowania przyszłości. Ta idea przyświecała zespołowi redakcyjnemu przepięknie wydanej publikacji „Szkoła w Wielkim Klinczu – wczoraj, dziś i jutro. Zarys.” Książka została wydana pod redakcją Grzegorza Schramke. Recenzentem był prof. dr hab. Tadeusz Linkner, co podnosi rangę wydania.
Zaproszeni goście, emerytowani pracownicy szkoły zostali obdarowani tym cennym prezentem, budzącym wiele radości i wzruszeń, a jednocześnie stanowiącym trwały pomnik dla przyszłych pokoleń.
Następny punkt programu wprawił w widzów w osłupienie, kiedy prezenterzy zapowiedzieli połączenie ze studiem wiadomości TV Kościerzyna, a na telebimie ukazał się prowadzony na żywo przez uczennicę wywiad z dyrektorem szkoły. Napięcie wzrosło jeszcze bardziej, gdy rozpoczęła się udźwiękowiona projekcja filmu o historii szkoły w Wielkim Klinczu od początków jej istnienia przygotowana przez Zespół Redakcyjny. Swoje miejsce w filmie znalazły prace literackie i plastyczne uczniów, ilustrujące ich marzenia o szkole przyszłości za 50 lat (w 2066 r.).
Kulminacyjnym punktem Gali było poświęcenie pierwszego w dziejach sztandaru szkoły przez ks. prob. P. Pietrzyka. Ceremonia wbijania gwoździ, prezentacja i przekazanie sztandaru, złożenie ślubowania, odśpiewanie hymnu szkolnego pozostanie na zawsze w pamięci uczestników wyjątkowej uroczystości.
Przyszła kolej na wystąpienia zaproszonych gości, wręczenie okolicznościowych upominków i dyplomów oraz przepięknych bukietów. Wójt Gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski pogratulował organizatorom Złotego Jubileuszu, życzył wielu sukcesów i złożył na ręce dyrekcji dotację na zakup nowoczesnych pomocy naukowych. Przewodnicząca Rady Miasta Kościerzyna Teresa Preis przekazała dylom Wojewódzkiego Zarządu LOP za osiągnięcia szkoły w działalności ekologicznej oraz wyróżnienie dla nauczycielki Ilony Kościelskiej. Największe wrażenie na zebranych wywarło wystąpienie absolwenta szkoły gen. bryg. Andrzeja Łosińskiego, drugiej po Józefie Wybickim tak wysokiej rangi osobistości wojskowej pochodzącej z Pomorza. Była to krótka lekcja patriotyzmu i obywatelskiej edukacji. Generał z szacunkiem i wzruszeniem wspominał swoich nauczycieli. Wyrazem jego wdzięczności były kwiaty, które wręczył wychowawcom i pedagogom.
Ważnym punktem programu była prezentacja na telebimie prac konkursowych uczniów na projekt sztandaru szkoły oraz nagrodzonych ilustracji „Szkoła w 2066 r.” Ogłoszono także wyniki konkursu literackiego „Szkoła moich marzeń”. Wyróżnione prace znalazły się w/wym. publikacji o szkole. Niemniej ważna okazała się prezentacja dorobku uczniów w konkursach plastycznych, literackich, talentów aktorskich i wokalnych oraz osiągnięć sportowych.
Wzruszającym finałem Gali Jubileuszowej był występ chóru trzech pokoleń: uczniów, obecnie pracujących pedagogów i nauczycieli seniorów pod kierunkiem byłego dyr. Tomasza Derry.
Poczęstunek wyśmienitym tortem zakończył uroczyste odchody 50-lecia budynku szkoły w Hali Sportowej.
Przedstawiciele młodego pokolenia pedagogów Anna Lideke-Konert oraz Grzegorz Schramke profesjonalnie i dowcipnie prowadzili uroczystą Galę – symboliczne spotkanie trzech pokoleń.
Dalsze świętowanie będące prezentacją ich dorobku w ciągu minionych 50-ciu lat miało miejsce w budynku Jubilatki – Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej. Na tę okazję zmieniła swój wygląd nie do poznania. Szczególnie starszych absolwentów i emerytowanych nauczycieli zachwyciły odnowione wnętrza, nowoczesne wyposażenie sal lekcyjnych. Korytarze zamieniły się w ciekawe miejsca ekspozycji zdjęć z historii szkoły, prezentacji kronik, makiet budynku, prac plastycznych uczniów. Zwiedzający podziwiali aranżację harcówki, poczciwa stołówka zamieniła się w elegancką kawiarnię, gdzie przy dźwiękach instrumentalnego zespołu kaszubskiego i doskonałych ciastach odbywały się spotkania pełne nostalgii i zachwytu nad pomysłowością i wysiłkiem młodego pokolenia.
Sala gimnastyczna stała się salą teatralną. Na scenie występowały różne klasowe zespoły artystyczne. Na gości także tutaj czekał wyśmienity poczęstunek. Zaproszone osoby mogły wyrazić swoje refleksje i wrażenia o Złotym Jubileuszu w udostępnionej w tym celu kronice szkoły.
Jednak najważniejsze i godne miejsce zajął na podium nowo poświęcony sztandar szkoły w otoczeniu biało-czerwonych kwiatów. Od tej chwili będzie towarzyszyć przyszłym pokoleniom uczniów w doniosłych i ważnych chwilach szkolnej rzeczywistości. Będzie na pewno świadkiem kolejnych jubileuszy.
Serdecznie dziękuję, dyrekcji – W. Drzewińskiemu i Beacie Jeżewskiej, wszystkim nauczycielom, pracownikom oraz uczniom za bogactwo przeżyć artystycznych, za wielki wkład pracy i szacunek okazywany zaproszonym gościom, szczególnie seniorom.
Elżbieta Brzezińska (emerytowana nauczycielka Szkoły Podstawowej im. KEN w Wielkim Klinczu)
PS.
To są osobiste, subiektywne refleksje. Chętnie przeczytamy dokładniejsze i pełniejsze relacje polonistek, historyków, redaktorów i członków Komitetu Organizacyjnego.
.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz