wtorek, 21 kwietnia 2009

Walne Zebranie Delegatów Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Regionu Gdańskiego

Coroczne Walne Zebranie Delegatów Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Regionu Gdańskiego tym razem odbyło się we wtorek, 21 kwietnia 2009 r. Komisję Międzyzakładową P.O.iW. Ziemi Kościerskiej reprezentowali Kazimierz Stoltmann, Michał Gurowski i Zdzisław Brzeziński. Trwającą od 10.00 do 16.00 debatę edukacyjną profesjonalnie prowadzili Barbara Kamińska i K. Stoltmann. W obradach uczestniczyli m.in. Maja Majewska-Kokoszka, założycielka Forum Rodziców; Zdzisław Szudrowicz, Pomorski Kurator Oświaty (nadal w szeregach nauczycielskiej „S”); Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu i Stefan Kubowicz, przewodniczący Sekcji Krajowej O.iW. NSZZ ”S”.
Wojciech Książek, przewodniczący Sekcji Gdańskiej, poinformował, że ogólnie spada liczba członków „Solidarności”, nie dotyczy to jednak edukacyjnej „S”, która w woj. pomorskim liczy 4447 osób. W ciągu ostatniego roku nastąpił nawet wzrost o 134 członków. Stwierdził, że Związek stoi przed bardzo trudnymi wyzwaniami. Sprawujący władzę zamiast troszczyć się o RP (Rzeczpospolita Polska) zajmują się intensywnie PR (Public Relations). Ministerstwo Edukacji Narodowej usiłuje wprowadzić nieprzemyślane reformy, nie licząc się ze zdaniem rodziców i środowisk oświaty. Reforma systemu edukacji pozostawia, co prawda, decyzję o wysłaniu 6-letniego dziecka do szkoły rodzicom, ale powoduje sporo problemów.
K. Dośla zaalarmował zgromadzonych komunikatem, że z końcem maja 2009 r. ulegnie likwidacji Stocznia Gdynia. Łączna liczba wszystkich zwolnionych pracowników stoczni przekroczy aż 5 tys. osób. Kryzys systematycznie pogłębia się. Trwa zagłada krajowej gospodarki. W pierwszym kwartale br. w Polsce kolejne 300 tys. utraciło pracę, co przekłada się na jeszcze większą ilość tragedii polskich rodzin. Tymczasem władze nie chcą dialogu.
W toku dalszej dyskusji W. Książek podał m.in. informację, że w naszym województwie corocznie aż 500 młodych ludzi nie kończy gimnazjum, co mogłoby być powodem ogłoszenia żałoby narodowej. Z. Szudrowicz poinformował o zmianach programowych, obejmujących od września 2009 r. polskie szkoły zgodnie z nowelizacją Ustawy o systemie oświaty (przyjętej przez Sejm 19 marca 2009 r.) i rozporządzeniem w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (z 23 marca 2009 r.) Do szkół wchodzi nowa podstawa programowa, która stopniowo, rok po roku, zastąpi dotychczas obowiązującą. Od pierwszego września w najmłodszych klasach szkół podstawowych i w klasie pierwszej gimnazjum zaczną obowiązywać nowe ramowe plany nauczania. Przez 5 lat będą istniały równolegle dwie podstawy programowe i dwa ramowe plany nauczania. Znowelizowana ustawa ograniczyła kompetencje kuratoriów, m.in. ocena pracy dyrektorów szkół będzie zadaniem organów prowadzących. Kuratorium też nie będzie opiniować zamiarów likwidacji placówek oświatowych. Polsce grozi szkodliwa prywatyzacja oświaty. Nauczyciele i dyrektorzy szkół mają mnóstwo problemów, m.in. kłopot z jednoznaczną interpretacją przepisów wprowadzającą do programu nauczania od nowego roku szkolnego jedną nieodpłatną dodatkową godzinę zajęć tygodniowo. S. Kubowicz mówił z niepokojem m.in. o: zapisach na temat wydzielania przedmiotowego w nauczaniu zintegrowanym (religii, informatyki, języka obcego, wf może uczyć inny nauczyciel w klasach 1-3, jednakże spowodowałoby to obniżenie pensum godzinowego nauczyciela zajmującego się klasą; przepisy nie regulują tej kwestii). Elżbieta Grabarczyk zwróciła uwagę, że w nowej podstawie programowej nauczanie historii (to jeszcze jeden dramat) kończy się w gimnazjum. W kolejnym etapie kształcenia zakłada się nauczanie blokowe, co prowadzi do fragmentaryczności i braku zachowania spójności oraz ciągłości programu nauczania. Grozi to kompletną nieznajomością historii u przyszłych elit naszego państwa.
W trakcie obrad głosowano szereg projektów uchwał i listów m.in: apel do MEN o ustanowienie limitów liczebności uczniów w klasach w granicach 24-26 uczniów. Wyrażano duże zaniepokojenie ogromem zmian prawnych, których nikt z MEN do tej pory nie wyjaśnił szczegółowo. Związek będzie organizować szkolenia prawne, na które zostanie zaproszony również sam kurator, ponieważ, jak przyznał, też chętnie poszerzy wiedzę z tego zakresu.

Zdzisław Brzeziński (uczestnik narady)





Brak komentarzy: