wtorek, 14 czerwca 2011

W Starym Sączu

.

We wtorek, 14 czerwca 2011 r. po południu wybraliśmy się z Krynicy-Zdroju fiatem pandą do Starego Sącza, gdzie ostatnio byliśmy przed dwoma laty. Przy słonecznej pogodzie przejeżdżaliśmy niezwykle malowniczą trasą (około 70 km w jedną stronę) wzdłuż rzeki Poprad, łagodnymi serpentynami napawając oczy pobliskimi zielonymi szczytami Beskidu Nowosądeckiego. Po drodze mijaliśmy m.in. miejscowości Powroźnik, Muszynę i Piwniczną-Zdrój, gdzie zatrzymaliśmy się na chwilę, aby zobaczyć ciekawą architekturę rynku miasteczka. W Starym Sączu zrobiliśmy kilka zdjęć przy słynnym Ołtarzu Papieskim z 1999 r. przy którym Jan Paweł II 16 czerwca 1999 r. dokonał kanonizacji bł. Kingi zwanej również Kunegundą. Zwiedziliśmy też Kościół parafialny p.w. Św. Elżbiety Węgierskiej Budowa świątyni, którą widzieliśmy sięga XIV lub XV wieku. Po wielkim pożarze w roku 1644 kościół odbudowano, a w 1686r. wybudowano wieżę kościelną. Sam kościół to budowla gotycka, do której przylega wieża wejściowa z przedsionkiem samej świątyni. Przeczytaliśmy napis w j. polskim na marmurowej tablicy (na zewnątrz) upamiętniającej zwycięstwo polskiego króla Jana III Sobieskiego i jego pobyt w Starym Sączu. (Tablica została ufundowana przez społeczeństwo miasta w 1883 r., w dwusetną rocznicę odsieczy wiedeńskiej.) Tu w Starym Sączu oczekiwała króla ukochana żona królowa Marysieńka.

Najważniejszym i najstarszym chyba zabytkiem jest Kościół klasztorny pw. Świętej Trójcy i Św. Klary. Gotycką świątynię zdobi barokowy wystrój. Z prawej strony wielka, kuta krata oddziela nawę od kaplicy poświęconej fundatorce klasztoru - św. Kindze. Naprzeciw zwiedzającego ołtarz z gotycką figurą Kingi z 1470 r., która stoi na odwróconej koronie, co symbolicznie dowodzi porzucenie władzy książęcej na rzecz życia zakonnego. Pod figurą srebrna trumienka ze szczątkami doczesnymi tzn. relikwiami św. Kingi, córki Beli IV, króla Węgier. Trumienkę fundował hrabia Edward Stadnicki w 1892 r. Tuż obok kraty po lewej stronie sarkofag, w którym pierwotnie spoczywały szczątki świętej. Święta Kinga zmarła 24 lipca 1292 r. w Starym Sączu.
Widzieliśmy też tablicę informującą o Jadwidze, mniszce w klasztorze klarysek w Starym Sączu. Jadwiga kaliska (ur. ok. 1266 r. w Kaliszu, zm. 10 grudnia 1339 w Starym Sączu) była księżną kaliską, córką księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego i królewny węgierskiej Jolenty Heleny, żona Władysława I Łokietka, w latach 1320–1333 królowa Polski, matka Kazimierza Wielkiego. Na krótko przed śmiercią Jadwiga zapragnęła odwiedzić na Węgrzech swoją córkę Elżbietę.

Najcenniejszym zabytkiem starosądeckiego klasztoru jest ambona z drzewem Jessego z 1671r. Wysoka 7,6 m przedstawia ród dawidowy, z którego wywodzi się Najświętsza Panienka. U podstawy ambony leży naturalnej wielkości postać Jessego ojca Króla Dawida. Z jego piersi wyrastają dwie gałęzie winorośli. Na kiściach winogron umieszczono dwanaście figur królów izraelskich. Na szczycie postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem stoi na kuli ziemskiej opasanej przez węża.
W Starym Sączu, podobnie jak dwa lata temu, zostaliśmy podjęci ze staropolską gościnnością przez Barbarę K. (z domu B.), przyjaciółkę Eli ze studiów na WSP w Opolu.
.

Brak komentarzy: